لباس عروس

لباس عروس

رنگ سبک لباس عروس

لباس عروس لباسی است که عروس در مراسم عروسی می پوشد. رنگ، سبک و اهمیت تشریفاتی لباس می تواند به مذهب و فرهنگ شرکت کنندگان در عروسی بستگی داشته باشد. در فرهنگ‌های غربی و حوزه‌های فرهنگی آنگلوساکسون، لباس عروس معمولاً سفید است، مدی که ملکه ویکتوریا هنگام ازدواج در سال 1840 آن را محبوب کرد. در فرهنگ‌های شرقی، عروس‌ها اغلب رنگ قرمز را به عنوان نماد خوشبختی انتخاب می‌کنند.

لباس عروس

فرهنگ غربی

عروسی هایی که در قرون وسطی و بلافاصله پس از آن انجام می شد، اغلب چیزی بیش از یک اتحاد بین دو نفر بود. آنها می توانند اتحادیه ای بین دو خانواده، دو تجارت یا حتی دو کشور باشند. بسیاری از عروسی ها بیشتر جنبه سیاسی داشتند تا عشق، به ویژه در میان اشراف و طبقات اجتماعی بالاتر. بنابراین از عروس ها انتظار می رفت که طوری لباس بپوشند که خانواده هایشان را به بهترین نحو و متناسب با موقعیت اجتماعی آنها باشد، زیرا آنها تنها نماینده خودشان در طول مراسم نبودند.

عروس های خانواده های ثروتمند اغلب رنگ های غنی و پارچه های منحصر به فرد می پوشیدند. دیدن آنها با رنگ های تند و لایه های خز، مخمل و ابریشم معمول بود. عروس هایی که در اوج مد فعلی لباس می پوشند، با غنی ترین موادی که پول خانواده هایشان می توانست بخرند. فقیرترین عروس ها در روز عروسی بهترین لباس کلیسایی خود را می پوشیدند. مقدار و قیمت مواد موجود در لباس عروس بازتابی از موقعیت اجتماعی عروس بود و نشان دهنده میزان ثروت خانواده برای مهمانان عروسی بود.

رنگ لباس عروس

اولین نمونه مستند از شاهزاده خانمی که برای مراسم عروسی سلطنتی لباس عروسی سفید به تن کرد، مربوط به فیلیپا انگلستان است که در سال 1406، هنگام ازدواج با اریک از پومرانیا، تونیکی با شنل ابریشمی سفید و حاشیه‌دار با سنجاب و ارمینه پوشیده بود. مری، ملکه اسکاتلند، در سال 1559 هنگام ازدواج با همسر اولش، فرانسیس، دوفین فرانسه، لباس عروسی سفید پوشید، زیرا این رنگ مورد علاقه او بود، اگرچه رنگ سفید در آن زمان رنگ عزاداری ملکه های فرانسوی بود.

 با این حال، این یک روند گسترده نبود: قبل از دوره ویکتوریا، عروس در هر رنگی ازدواج می کرد، سیاه و سفید در فنلاند رایج بود.

  رنگ سفید در سال 1840 پس از ازدواج ملکه ویکتوریا با آلبرت ساکس کوبورگ و گوتا، زمانی که ویکتوریا یک لباس مجلسی سفید تزئین شده با توری هونیتون به تن کرد، به یک گزینه محبوب تبدیل شد. تصاویر عروسی به طور گسترده منتشر شد و بسیاری از عروس ها مطابق با انتخاب ملکه رنگ سفید را انتخاب کردند.  بعدها، بسیاری از مردم تصور کردند که رنگ سفید در نظر گرفته شده است که نماد باکرگی باشد، اگرچه این هدف اولیه نبود: این رنگ آبی بود که به پاکی، تقوا، وفاداری و مریم باکره مرتبط بود.

 حتی پس از اینکه رنگ سفید به رنگ غالب تبدیل شد، برای یک دوره، لباس های عروسی با سبک های روز تطبیق داده شدند. در اوایل دهه 1900، لباس شامل تزیینات زیادی مانند توری یا تزئینات بود. این در لباس عروسی نیز به کار گرفته شد، جایی که زواید تزئینی و توری رایج بود. به عنوان مثال، در دهه 1920، آنها معمولاً در جلو کوتاه بودند و در عقب قطار بلندتری داشتند و با چادرهای عروسی به سبک کلوش پوشیده می شدند. این تمایل به پیروی از مدهای کنونی تا اواخر دهه 1960 ادامه یافت، زمانی که بازگشت به طرح های بلند و دامن کامل یادآور دوران ویکتوریا رایج شد.  از اواسط قرن بیستم، اکثر لباس‌های عروسی غربی معمولاً سفید بوده اند .

تاریخچه لباس عروس

 مد فعلی

در اوایل قرن بیست و یکم بسیاری از لباس‌های عروسی موجود در بازار بدون آستین و بدون بند هستند.

 فرهنگ شرقی

   بسیاری از لباس‌های عروسی در چین، هند، بنگلادش و پاکستان قرمز هستند. رنگ سنتی هندی نشان دهنده خوش شانسی و خوشبختی است. لباس عروسی ویتنامی (به شکل سنتی áo tấc Ao dai باستانی) آبی تیره بود.

 امروزه بسیاری از خانم ها به جز قرمز رنگ های دیگری را انتخاب می کنند. در عروسی های چینی مدرن، عروس ممکن است لباس های غربی را با هر رنگی انتخاب کند و برای مراسم چای عروسی یک لباس سنتی بپوشد.

  در عروسی‌های مدرن تایوانی، عروس معمولاً ابریشم قرمز (به پیروی از سنت چینی) یا سفید (غربی‌تر) را برای لباس عروس انتخاب می‌کند، اما بیشتر آنها لباس سنتی قرمز را برای ضیافت عروسی رسمی خود می‌پوشند. به طور سنتی، پدر عروس مسئول ضیافت عروسی است که در طرف عروس برگزار می شود و الکل (به طور خاص “xi-jiu” نامیده می شود، که گیج کننده همان چیزی است که خود ضیافت عروسی نامیده می شود) در هر دو ضیافت مصرف می شود. در حالی که خود عروسی اغلب بر اساس انتخاب های زوج است، ضیافت های عروسی یک حرکت نمادین “تشکر” و قدردانی برای کسانی است که عروس و داماد را بزرگ کرده اند (مانند پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و عموها) و کسانی که در آنجا حضور خواهند داشت. برای کمک به عروس و داماد در آینده. بنابراین برای احترام به بزرگترها، ضیافت عروسی معمولاً به صورت رسمی و سنتی برگزار می شود….

 انتخاب لباس عروس

  لباس مراسم شما لحظه بزرگی است. چه سلیقه شما مینیمالیستی و شیک باشد، چه رمانتیک و زنانه، یا بی انتها با پیچ و تاب، به جزئیاتی که واقعاً با شما صحبت می کند، دقت کنید، خواه یک لباس مجلسی نامتقارن، لباس های تزئین شده، یا ارگانزای پیچیده گلدوزی شده. بهترین لباس عروس باید بازتابی از شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *